Ketamino poveikis smegenims
Ketaminas yra svarbus ir plačiai naudojamas vaistas anestezijai sukelti, skausmui malšinti, sedacijai ir depresijai gydyti, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pripažintas būtinuoju vaistu. Nors jo poveikis smegenų ląstelėms buvo žinomas, mokslininkams nepavyko iki galo suprasti, kaip jis veikia visas smegenis.
Naujame tyrime, kurį atliko keturių Bostono regiono universitetų mokslininkų komanda, buvo naudojamas kompiuterinis modeliavimas, atskleidžiantis anksčiau neįvertintus fiziologinius ketamino veikimo aspektus. Šis tyrimas padeda geriau suprasti, kaip ketaminas veikia smegenis ir kaip jis gali būti naudojamas gydymui.
Pagrindiniai tyrimo atradimai:
Ketaminas blokuoja NMDA receptorius smegenų žievėje, moduliuodamas glutamato išsiskyrimą.
Šis receptorių blokavimas keičia neuronų elektrinį aktyvumą ir smegenų bangas.
Mažos ketamino dozės padidina greitųjų gama dažnio (30-40 Hz) smegenų bangų galią.
Didesnės vaisto dozės periodiškai išjungia gama bangas ir sukelia pakitusios (išplėstosios) sąmonės būseną, kuri naudinga terapijoje.
Toks skaitmeninis modelis paaiškina, kaip ketaminas gali slopinti tam tikrus slopinančius smegenų tarpinius neuronus, taip leisdamas kitiems neuronams tapti aktyvesniems. Modelis taip pat siūlo naują teoriją apie ketamino antidepresinį poveikį, susijusį su padidėjusiu VIP peptido išsiskyrimu.
Šis tyrimas gali padėti gydytojams geriau suprasti ketamino veikimo mechanizmus ir optimizuoti jo naudojimą klinikiniame kontekste. Tai gali atverti naujas galimybes gydant depresiją ir kitus psichikos sutrikimus.