
Psichologinės būklės: simptomai ir pagalba
DEPRESIJA
KETAMINU AUGMENTUOTA PSICHOTERAPIJA (KAP)
Depresijos simptomai ir pagalba
Depresija yra viena dažniausių psichologinių būklių, turinti didelį poveikį žmogaus emocinei, fizinei ir socialinei gerovei. Ši būklė gali pasireikšti bet kuriam asmeniui, nepaisant amžiaus, lyties ar socialinio statuso. Svarbu atpažinti depresijos simptomus ir žinoti, kur kreiptis pagalbos, kad būtų galima laiku susidoroti su šia problema.
Depresijos simptomai
Depresija gali pasireikšti įvairiais būdais, o jos simptomai dažnai skiriasi priklausomai nuo asmens. Dažniausi depresijos požymiai:
Nuolatinis liūdesys ir neviltis – jausmas, kad niekas nesikeičia į gerą, o ateitis atrodo beviltiška.
Energijos trūkumas – nuovargis, sunkumai atliekant kasdienes užduotis.
Nepakankamas miegas arba per didelis miego poreikis – nemiga arba, priešingai, nuolatinis mieguistumas.
Mėgstama veikla rodosi nebeįdomi, neteikia džiaugsmo – prarandamas interesas pomėgiams, socialiniam gyvenimui.
Apetito pokyčiai: svorio augimas arba kritimas, nesusijęs su dieta
Koncentracijos sutrikimai – sunkumai susikaupti, priimti sprendimus ar atsiminti informaciją.
Sulėtėję judesiai ir kalba arba nenustygimas vietoje
Kaltės ir bevertiškumo jausmas, savigrauža
Mintys apie savižudybę ar mirtį.
Jei pastebite šiuos simptomus patiriantį save ar artimą žmogų, svarbu nedelsiant kreiptis pagalbos.
Pagalba depresijos atveju
Depresija yra gydoma būklė, ir laiku pradėtas gydymas gali padėti grįžti prie pilnaverčio gyvenimo. Štai keletas pagalbos būdų:
Psichoterapinė pagalba – kryptinga psichoterapija, ypač kognityvinė elgesio terapija ir jos naujesnės kryptys, kaip priėmimo ir įsipareigojimo terapija (PĮT; ACT (Acceptance & Commitment Therapy).
Medikamentinis gydymas – depresijos atveju gali būti skiriami antidepresantai ir kiti vaistai, kurie padeda atstatyti cheminę pusiausvyrą smegenyse. Noos klinikoje skiriame įrodymais pagrįstą medikamentinį gydymą.
Neuromoduliacija - tai modernus depresijos gydymo metodas, kuris tiesiogiai veikia neurofiziologinę smegenų veiklą, siekiant atstatyti neuronų pusiausvyrą ir sumažinti depresijos simptomus. Pagrindiniai neuromoduliacijos metodai yra transkranijinė magnetinė stimuliacija (TMS) ir transkranijinė nuolatinės srovės stimuliacija (tDCS). Šie metodai yra neinvaziniai, saugūs ir dažnai naudojami tais atvejais, kai tradiciniai gydymo būdai, tokie kaip vaistai ar psichoterapija, nepadeda. Noos klinikoje taikome įrodymais pagrįstą transkranijinės nuolatinės srovės stimualiaciją (tDCS) .
KETAMINO TERAPIJA - naujas depresijos gydymo metodas, kurio efektyvumas (70-80%) įrodytas atsitiktinės imties klinikiniuose tyrimuose ir meta-analizės studijose, greitai sumažina depresijos simtomus, o pridedama tikslinė psichoterapija (ketaminu augmentuota pscihoterapija, KAP) pastiprina ir pailgina vaisto ketamino poveikį.
Palaikymas iš artimųjų – šeimos ir draugų parama yra labai svarbi. Artimieji gali padėti suprasti, kad kreiptis pagalbos nėra gėda.
Sveikas gyvenimo būdas – reguliarus fizinis aktyvumas, sveika mityba ir pakankamas miegas gali padėti sumažinti depresijos simptomus.
Ketamino terapija depresijos gydyme
Pastaraisiais metais ketamino terapija tapo viena iš perspektyviausių depresijos gydymo metodų, ypač tų atvejų, kai tradiciniai gydymo būdai, tokie kaip antidepresantai ar psichoterapija, nepadeda. Ketaminas, pradžioje naudotas kaip anestetikas, dėl savo unikalių savybių sulaukė dėmesio kaip galimybė greitai palengvinti sunkios depresijos simptomus. Ketaminas dar vadinamas greitai veikiančiu antidepresantu (rapid-acting antidepresant).
Ketaminu augmentuota psichoterapija (KAP) yra inovatyvus depresijos gydymo metodas, kuris sujungia ketamino biologinį poveikį su psichoterapijos giliu poveikiu. Šis modelis leidžia ne tik greitai palengvinti depresijos simptomus, bet ir padėti pacientui išspręsti giluminius psichologinius sunkumus, kurie gali būti depresijos pagrindas.
Ketamino infuzijų/injekcijų terapija (KIT) taiko ketamino injekcijų seriją be psichoterapijos (biomedicininis modelis) ir gali būti naudinga greitam simptomų pagerėjimui.
Kaip veikia ketaminas?
Ketaminas veikia smegenis kitaip nei tradiciniai antidepresantai. Jis veikia glutamato, vieno svarbiausių smegenų neurotransmiterių, sistemą. Tai padeda atstatyti neuronų jungtis ir pagerinti smegenų plastiškumą, o tai ypač svarbu asmenims, kuriems kiti gydymo būdai nebuvo veiksmingi.
Ketamino terapijos poveikis gali pasireikšti jau po kelių valandų ar dienų, o tai yra žymus pranašumas lyginant su tradiciniais antidepresantais, kuriems gali prireikti kelių savaičių, kol pasireiškia jų poveikis.
Ketaminu augmentuota psichoterapija (KAP) depresijos gydyme
Ketaminu augmentuota psichoterapija (KAP) – tai gydymo metodas, kuriame ketaminas naudojamas kaip psichoterapijos pagalbinė priemonė. Ketaminas, veikdamas smegenis, sukelia laikiną disociacijos būseną, kuri padeda pacientui atsipalaiduoti, sumažinti gynybines reakcijas ir atverti emocijas. Tai sudaro palankias sąlygas gilesnei psichoterapijai, leidžiant pacientui efektyviau dirbti su savo vidiniais konfliktais, traumomis ir neigiamais mąstymo šablonais.
Kaip veikia KAP?
Ketamino poveikis smegenims – Ketaminas padeda atstatyti neuronų jungtis ir pagerina smegenų plastiškumą (neuroplastiškumą), o tai palengvina naujų, sveikesnių mąstymo ir elgesio modelių įsisavinimą.
Psichoterapijos integravimas – Gydomosios ketamino sesijos padeda giliau suprasti savo emocijas ir mintis, įgyti naują sanytykį su jomis ir stebėtojo perspektyvą, o psichoterapinės integracijos metu ši patirtis geriau integruojama į kasdienį gyvenimą.
Sinerginis poveikis – Ketaminas greitina psichoterapijos rezultatus, o psichoterapija padeda išlaikyti ilgalaikį ketamino poveikį.
KAP privalumai
Greitas simptomų palengvėjimas – Ketaminas padeda sumažinti depresijos simptomus jau po pirmųjų sesijų.
Gilesnis psichoterapijos poveikis – Psichoterapija tampa efektyvesnė, nes pacientas yra labiau atviras ir mažiau gynybinių mechanizmų.
Ilgalaikis poveikis – Integruotas požiūris leidžia išlaikyti geresnę emocinę būklę ilgesniam laikui.
Mes norime ir galime jums padėti!
Depresija nėra silpnumo požymis, o rimta psichologinė būklė, reikalaujanti profesionalios pagalbos. Laiku atpažinus simptomus ir kreipusis pagalbos, galima sumažinti depresijos poveikį ir grįžti prie pilnaverčio gyvenimo. Jei jaučiatės, kad jums ar jūsų artimajam reikia pagalbos, nedelskite – pagalba yra visada.