Ketamino terapija gydymui

Ketamino hidrochloridas yra JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) patvirtintas anestetikas, sukurtas maždaug prieš šešiasdešimt metų ir vis dar naudojamas šiandien. Preparato poveikis trejopas: jis veikia kaip analgetikas, hipnotikas, taip pat sukelia amneziją. Ketaminas turi tvirtą saugumo profilį ir medicinos įstaigose yra profesionaliai naudojamas dešimtmečius, tačiau ne pagal paskirtį jo naudojimas pramoginiais tikslai gali būti pavojingas.

Tuo tarpu tinkamai, mažomis dozėmis vartojamas ketaminas gali efektyviai pakeisti antidepresantus. Ketaminas rodo puikius rezultatus, valdant nerimo simptomus, potrauminio streso sindromą ir tam tikrų formų lėtinį skausmą. Jo gebėjimas veikti greitai, dažnai per kelias valandas ar dienas, yra reikšmingas pranašumas, palyginti su tradiciniais antidepresantais, kurių veiksmingumas gali užtrukti kelias savaites.

Ketamino terapija gali turėti daug naudos psichinei sveikatai. Pacientai gauna teigiamas patirtis, patiria proveržius tose srityse, kuriose anksčiau jautėsi emociškai įstrigę. Pacientai dažnai sako, kad per keletą ketamino seansų pasiekia tai, kas paprastos terapijos metu būtų trukę metus ir ilgiau. Ketamino terapija veikia kaip smegenų atstatymo mygtuko paspaudimas. Jis leidžia pažvelgti į savo gyvenimą, įvykius ar problemas iš kitos perspektyvos ir išsivaduoti. Atsiranda naujų mąstymo, jausmų ir veikimo būdų.

Lietuvoje pirmuosius žingsnius žengia ketaminu augmentuota psichoterapija (KAP). Tai yra palyginti naujas psichinės sveikatos gydymo metodas, jungiantis dvi terapijos formas: ketamino ir psichoterapijos. Ketaminas naudojamas mažomis dozėmis kontroliuojamoje aplinkoje, siekiant sukelti trumpalaikį transą ar disociacinę būseną. Taip siekiama sumažinti sąmonės barjerus ir pasiūlyti naujų perspektyvų problemoms įveikti. Po ketamino dozės seka psichoterapijos sesija, kurios metu terapeutas dirba su pacientu, padeda jam integruoti patirtį ir pritaikyti ją teigiamiems pokyčiams.

Neseniai duodamas interviu CNN vedėjui Donui Lemonui „SpaceX“ įkūrėjas ir „Tesla Motors“ vadovas Elonas Muskas atskleidė vartojantis ketaminą: „Kartais mano protas atsiduria tam tikroje neigiamoje cheminėje būsenoje, lyg depresijoje.“ E.Muskas neatskleidė, ar depresija jam buvo oficialiai diagnozuota, tačiau prisipažino, kad kartais jį kankina prasta nuotaika ir niūrios mintys, o kas antrą savaitę vartojamas ketaminas jam padeda su šia būsena susidoroti. Verslininkas pridūrė nevartojantis narkotikų ir alkoholio, mat tai trukdytų jo darbui: „Vartodami per daug ketamino, tikrai negalėsite dirbti, o aš turiu daug darbo. Paprastai kasdien dirbu 16 valandų. Man tai yra normalu. Todėl tikrai negalėčiau ilgą laiką būti psichiškai neaktyvus.“

Previous
Previous

Ketamino poveikis smegenims

Next
Next

Gydymo ketaminu saugumo užtikrinimas