Naujovė Lietuvoje ir Baltijos šalyse - Vilniuje atidaryta pirmoji specializuota ketamino terapijos klinika

Noos klinika - ketaminas, psichoterapija

Šį mėnesį Vilniuje atvėrė duris pirmoji Lietuvoje ir Baltijos šalyse specializuota ketamino terapijos klinika, pradėjusi taikyti ketaminu papildytą (augmentuotą) psichoterapiją (KAP) - “Noos klinika”, www.noosclinic.com  

Ketaminu augmentuota terapija (KAP) yra inovatyvus ir legalus, moksliniais įrodymais pagrįstas psichofarmakologinis gydymas, kuomet vaistas ketaminas yra derinamas su psichoterapija. 

Ne paslaptis, jog pasaulis yra psichinės sveikatos krizėje. Savižudybių, depresijos ir nerimo sutrikimų statistika liūdina. Turime pripažinti, jog šiuo metu turimi įrankiai gydymui yra nepakankami ir dėl to, jau kuris laikas pasaulyje vyksta naujų terapinių įrankių paieškos. Viena iš šiuo metu populiarių neuromokslų tyrinėjimo sričių – psichoplastogenai, tame tarpe ketaminas, derinami kartu su psichoterapija.

“Ketaminas jau virš 50 metų medicinoje yra gerai žinomas kaip ypač saugus (disocijuojantis) anestetikas, o paskutinius 10 metų mažesnėmis dozėmis pradėtas taikyti ir psichiatrijoje bei psichoterapijoje. Tyrimų duomenys rodo, jog jis daugeliu atveju veikia ženkliai efektyviau nei antidepresantai - teigiamas jo poveikis pastebimas jau per pirmąsias 12-24 valandas po gydymo. Maža to - šį teigiamą poveikį mes toliau pastipriname ir pailginame savo programose tikslingai taikydami moksliškai pagrįstas psichoterapines intervencijas, taip pat ir inovatyvius neurofiziologinius būdus, pavyzdžiui transkranijinę tiesioginę srovės stimuliaciją (angl. transcranial direct current stimulation, tDCS)”, sako gydytojas psichoterapeutas ir “Noos klinika” vadovas dr. Ramūnas Janavičius,

Neseniai nustatyta, kad ketaminas pasižymi greitu antidepresiniu, antisuicidiniu ir neuroplastišku poveikiu vartojant žymiai mažesnėmis dozėmis, todėl šiandien jis vis dažniau skiriamas pagal moksliškai pagrįstas indikacijas (“off-label”) įvairioms lėtinėms, gydymui atsparioms psichikos ligoms gydyti. Klinikiniai tyrimai rodo 70-80% KAP efektyvumą gydant standartiniam gydymui atsparias būkles (depresija, nerimo sutrikimai, potrauminis streso sutrikimas, priklausomybės ir kt.). Pats vaistas ketaminas Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) yra įtrauktas į būtiniausių vaistų sąrašą.

“Off-label” vaistų skyrimas yra įprasta praktika medicinoje; daugiau nei 80% visų vaistų psichiatrijoje, pediatrijoje ir onkologijoje naudojami pagal papildomas moksliškai pagrįstas indikacijas. Taip pat nuo 2019 m. mažiau veiksminga į nosį purškiama ketamino forma S-ketaminas (esketaminas, Spravato) taip pat yra patvirtinta gydymui atspariai depresijai gydyti kartu su antidepresantais, tačiau be psichoterapijos.

KAP yra pasaulyje populiarėjančios legalios psichoplastogenais (psichedelikais) asistuojamos psichoterapijos (PAP) modelio dalis, kuomet psichoplastogenais augmentuota psichoterapija ir gydymas taikomas saugioje terapinėje aplinkoje su psichologine priežiūra, pasižymi greitu veikimu ir skatina ilgalaikius teigiamus pokyčius.

Kaip teigia, dr. Ramūnas Janavičius, augmentuotos psichoterapijos mokęsis pas žinomus pasaulinius ekspertus, “Noos klinikos” misija yra siekti, kad Lietuva neatsiliktų nuo pasaulio psichikos sveikatos gerinimo srityje ir suteikti galimybę savo klientams gauti efektyvesnį šių dienų gydymą bei puoselėti asmeninę gerovę. “Visas naujoves diegiame ir taikome atsakingai - prieš kiekvieną terapinį gydymą mūsų specialistų komanda atlieka medicininį ir psichiatrinį ištyrimą bei kruopščiai atrenka pacientus, kuriems KAP yra saugus ir tinkamas gydymo metodas, taip pat pacientai yra prižiūrimi gydymo metu”, užtikrina gydytojas. KAP netinka pacientams, sirgusiems ar sergantiems psichozėmis, manija, turintiems nekontroliuojamą hipertenziją, skydliaukės hiperfunkcija ir kai kurias kitas būkles.

Šiuo metu dauguma psichologinių sutrikimų yra gydoma slopinant simptomus medikamentais (taip nesprendžiant ligos priežasties) arba psichoterapiškai. Psichoterapija gali būti veiksminga, tačiau dažnai ji trunka ilgai ir yra gana brangi. Dauguma žmonių nenori tam skirti tiek laiko ir finansų. Mūsų klinikoje intensyvi, mėnesio trukmės ketaminu papildyta psichoterapinė gydymo programa “NOOS MOON” gali atstoti 6-12 mėnesių trukmės psichoterapiją.

KAP gydymas gali būti naudojamas kaip savarankiškas gydymo metodas arba jau esamo psichoterapinio gydymo pastiprinimui (augmentacijai). Terapiškai naudojamas ketaminas ne tik padidina smegenų neuroplastiškumą (naujų neuroninių ryšių susidarymą), t.y. atveria galimybių langą ir leidžia žmogui keistis lengviau ir greičiau, bet ir sukelia išplėstosios sąmonės būsenos patirtis, kurios, tinkamai prižiūrimos, taip pat veikia terapiškai. Kiekviena gydomosios sesijos patirtis yra unikali ir nenuspėjama. Saugioje terapinėje aplinkoje ir su aiškia intencija, prižiūrint patyrusiems specialistams, šios patirtys padeda įgauti naujų įžvalgų, padedančių keisti savo nenaudingus mąstymo bei elgesio modelius ir psichoterapinių sesijų metu gali būti teigiamai integruojamos į gyvenimą. 

“Noos” senovės graikų kalboje reiškia aukštesnį protą ir intuiciją, aukštesnį sąmonės ir intelekto lygį. Pasitelkdami išplėstosios sąmonės būsenas saugiame terapiniame kontekste, savo klinikoje mes padedame klientams pažadinti savo autentišką NOOS - savo vidinę organinę išmintį, gydomąjį intelektą, kuris padės peržengti dabartines kliūtis ir įgalins kurti turiningesnį bei prasmingesnį gyvenimą. “Šios terapijos metu yra pasitikima žmogaus Savastimi ir natūraliu gebėjimu gyti. Žmogaus psichika, jei suteikiame jai palankias sąlygas - pati siekia gijimo - to mes ir siekiame savo KAP programomis”, įsitikinę “Noos klinikos” kūrėjai.

Previous
Previous

Gydymo ketaminu saugumo užtikrinimas

Next
Next

Ketaminas mažina savižudybės riziką