Ketaminas mažina savižudybės riziką

Lietuvoje, kaip ir daugelyje šalių savižudybių skaičius tendencingai didėja - tai yra visuomenės sveikatos krizė. Dauguma bandymų nusižudyti ir mirčių yra susiję su psichikos liga, dažniausiai depresiniu sutrikimu. Subanestetininis ketaminas yra vienintelis FDA (JAV Maisto ir vaistų departamento) patvirtintas antidepresantas, kurio poveikis pasireiškia ne po kelių savaičių, bet po kelių valandų, todėl tai gali reikšmingai įtakoti savižudžių pacientų gydymą. 2021 m. atliktos apžvalginės studijos tyrėjai nustatė, kad ketamino injekcijos, palyginus su kontroliniu preparatu, greičiau sumažino su depresija susijusių savižudiškų minčių (suicidinės ideacijos) lygį. Tuo tarpu į nosį vartojamas esketaminas (spravato) neturėjo jokio pranašumo lyginant su placebo (fiziologiniu tirpalu) (Hochschild A ir kt., 2021).

"Joks turimas gydymas, pavyzdžiui, antidepresantai, neturi tokio greito teigiamo poveikio savižudiškoms mintims", - teigia daktaras Fabrice'as Jollant'as, McGill universiteto Monrealyje psichiatrijos katedros profesorius ir Paryžiaus universiteto ir Sainte-Anne ligoninės Paryžiuje psichiatrijos profesorius. "Tai svarbi ir unikali ketamino teikiama nauda".

Siekdami padidinti ir pailginti teigiamą vaisto ketamino poveikį, mes taikome jį kartu su psichoterapija ir siūlome individualias ketaminu augmentuotos psichoterapijos (KAP) programas.

A. Grafike parodytas ketamino poveikis ketinimui nusižudyti, su placebu (punktyrinė linija); stebimas greitas sumažėjimo poveikis jau pirmą dieną ir išliekantis visą savaitę.

B. Grafikas rodo MADRS (Montgomery-Åsberg depresijos lygio matavimo skalės) mažėjimą ketamino poveikyje, lyginant su placebu (punktyrinė linija).

C. Grafikas rodo HAM-D (Hamiltono depresijos skalė) mažėjimą ketamino poveikyje, lyginant su placebu (punktyrinė linija).

Previous
Previous

Naujovė Lietuvoje ir Baltijos šalyse - Vilniuje atidaryta pirmoji specializuota ketamino terapijos klinika