KETAMINO TERAPIJA

KAP - ketaminu augmentuota psichoterapija

NOOS klinika pirmoji ir vienintelė Lietuvoje ir Baltijos šalyse taikanti KAP.

Prieš pasirenkant KAP, rekomenduojame susipažinti su žemiau pateikiama informacija

  • Ketaminu augmentuota terapija (KAP) yra inovatyvus ir legalus, moksliniais įrodymais pagrįstas psichofarmakologinis gydymas, kuomet vaistas ketaminas yra derinamas su psichoterapija. KAP metu teigiamas psichoterapijos poveikis yra pastiprinamas (augmentuojamas) mažomis disocijuojančio anestetiko ketamino dozėmis, kuris skatina smegenų neuroplastiškumą (naujų neuroninių ryšių formavimą) ir sukelia laikiną išplėstosios (neįprastos) sąmonės būseną (ISB), kas tinkamoje priežiūroje skatina natūralų psichikos gijimo potencialą. Tinkamoje terapinėje aplinkoje ketaminas veikia kaip neuromoduliatorius ir katalizatorius, paskatinantis natūralius psichikos savireguliacinius gijimo (homeostazės) mechanizmus, kurie yra kryptingai panaudojami ir “auginami” integracinėse psichoterpinėse sesijose.

    Ketamino sesijos metu pacientai teigia gaunantys įžvalgų, nepatirtų emocijų, naujų mąstymo perspektyvų. Kitaip nei antidepresantai, kurie padeda suvaldyti simptomus, ketamino pagalba atliekama psichoterapija padeda išsiaiškinti pačios problemos esmę ir skatina gijimą, kad galėtumėte visiškai pasveikti.

    KAP gali būti naudojama kaip savarankiškas gydymo metodas arba jau esamo psichoterapinio gydymo pastiprinimui (augmentacijai).

    KAP yra pasaulyje populiarėjančios legalios psichoplastogenais asistuojamos (augmentuotos) psichoterapijos (PAP) modelio dalis, kuomet psichoplastogenais augmentuota psichoterapija ir gydymas taikomas saugioje terapinėje aplinkoje su psichologine priežiūra, pasižymi greitu veikimu ir skatina ilgalaikius teigiamus pokyčius.

    Ketaminas veikia kaip "psichoplastogenas", todėl skatina neuroplastiškumą ir sinaptogenezę bei sukuria “galimybių laiko langą”, kuomet kryptinga psichoterapija ir elgesio intervencijos gali būti veiksmingesnės. Taigi, kombinuotas gydymas ketaminu ir psichoterapija gali duoti ilgesnę klinikinę naudą, skatina geresnį pacientų įsitraukimą į gydymą ir leidžia pasiekti maksimalų terapinį veiksmingumą.

    Naujausi tyrimai rodo, kad KAP veikia greičiau ir efektyviau, nei įprastas gydymas antidepresantais ar vien tik psichoterapija. Taip pat, yra mažesnė atkryčio tikimybė.

  • Ketaminas yra sintetinis vaistas (pastaruoju metu natūraliai aptiktas ir tam tikruose grybuose), kuris jau daugelį metų naudojamas kaip anestetikas prieš įvairias medicinines procedūras. Nuo 1970 m., kai jį patvirtino FDA, ketaminas pasaulyje plačiai naudojamas chirurginėms procedūroms ir skausmui malšinti. Dėl išskirtinio saugumo jis dažnai pasirenkamas kaip pirmo pasirinkimo anestetikas vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms arba pacientams, turintiems rimtų sveikatos problemų. Ketaminas yra įtrauktas į Pasaulio sveikatos organizacijos būtiniausių vaistų sąrašą (PSO, 2019).

    Jis vadinamas "disocijuojančiu anestetiku" dėl savo unikalios savybės laikinai sukelti išplėstos (neįprastos) sąmonės būseną - proto ir kūno atsiskyrimo pojūtį (disociaciją), kuris pasireiškia dėl neuroplastiškumo.

    Ketaminas yra NMDA (N-metil-D-aspartato) antagonistas, veikiantis daugelį smegenų receptorių. Jis pirmiausia veikia NMDA receptorius slopinančiuose GABA-erginiuose interneuronuose, sukeldamas spartų tolesnį neurotrasmterio glutamato padidėjimą, stimuliuoja AMPA receptorius, kas didina BDNF (brain-derived neurotrophic factor, smegenų kilmės neutropinį faktorių), taip pat moduliuoja monoaminų sistemas (dopaminą, serotoniną, norepinefriną) ir kt.

    Labai didelėmis dozėmis jis veikia kaip anestetikas (visiškai užmiegama), tačiau mažesnėmis dozėmis (kokias naudojame mes) jis sukelia pakitusią sąmonės būseną, kuri kartu su psichoterapine pagalba leidžia atlikti veiksmingą ir saugią psichoterapiją. Nervų sistema pereina į atsipalaidavimo, ramybės bei neuroplastiškumo būseną, kuomet vyksta smegenų gijimas - naujų neuronų augimas (neurogenezė) ir naujų neuroninių ryšių formavimasis (sinaptogenezė). Ketaminas leidžia patirti trumpalaikę, bet intensyvią mistinę (pakitusios sąmonės būsenos) patirtį, kurios yra susijusios su depresijos ir kt. psichologinių būklių gerėjimu.

    Neseniai nustatyta, kad ketaminas taip pat pasižymi greitu antidepresiniu ir neuroplastišku poveikiu vartojant žymiai mažesnėmis dozėmis, todėl šiandien jis vis dažniau vartojamas kaip vaistas pagal papildomas indikacijas (“off-label”) įvairioms lėtinėms, gydymui atsparioms psichikos ligoms, tokioms kaip depresija, nerimas, potrauminio streso sutrikimas, obsesinis-kompulsinis sutrikimas, piktnaudžiavimas psichoaktyviosiomis medžiagomis ir priklausomybė nuo jų bei kitoms psichiatrinėms diagnozėms gydyti.

    Ketamino unikali savybė - greita jo aktyvumo pradžia - būtent to neturi daugelis kitų receptinių antidepresantų, kurių poveikis pasireiškia tik po kelių savaičių (taip pat yra daugiau pašalinių simptomų).

    Nuo 2019 m. viena ketamino forma S-ketaminas (esketaminas, Spravato) yra patvirtinta gydymui atspariai depresijai gydyti kartu su antidepresantais.

  • Gydymui ketaminas gali būti naudojamas įvairiai, KAP dažniausiai naudojamos injekcijos į raumenį (žasto srityje, panašiai kaip skiepijant). Dozės parenkamos individualiai paruošiamųjų konsultacijų metu. Naudojami mažos, vidutinės ir didelės dozės intervalai, kurie yra žymiai mažesni, nei naudojami anesteziologijoje.

    Gydymas ketaminu gali būti atliekamas vartojant antidepresantus arba kaip alternatyva jiems (skyrimas pagal moksliškai pagrįstas indikacijas, “off-label”).

    Teigiamam ketamino sukeltam neuroplastiškumo poveikui padidinti, gydymą ketaminu naudojame kartu su psichoterapija (paruošimas ir integracija). Žr. Paslaugos

  • Ketaminas yra labai saugus vaistas (jei jis vartojamas gydytojų priežiūroje). Jis kasdien naudojamas viso pasaulio skubios pagalbos skyriuose kaip saugus ir veiksmingas anestetikas nedidelėms chirurginėms procedūroms atlikti. Jau daugiau nei 50 metų ketaminas yra naudojamas sveikų suaugusių ir vaikų bendrinei nejautrai (anestezijai) sukelti.

    Psichikos ligų gydymui mažesnėmis (subanestezinėmis) dozėmis ketaminas pradėtas nuo 2000-ųjų metų pradžios. Psichikos ligų gydymui naudojamos ketamino dozės yra 5-10 kartų mažesnės, nei naudojamos anesteziologijoje, todėl labai saugios.

    Prieš gydymą ketaminu, mūsų gydytojų ir psichoterapeutų komanda atliks išsamią atranką, medicininį ištyrimą ir psichologinį paruošimą. Gydymo sesijos metu yra monitoruojamas kraujo spaudimas ir kraujo įsotinimas deguonimi (saturacija). Visi pacientai yra kruopščiai tikrinami ir visą laiką visapusiškai stebimi. Jūsų saugumas yra mūsų prioritetas.

  • KAP sudaro trys fazės: (1) atrinkto paciento paruošimas, (2) medicininė ketamino sesija (gydymas ir “atsivėrimas”) vieno ar dviejų terapeutų priežiūroje ir (3) patirčių psichoterapinė integracija (“augimas ir gijimas”). Viena KAP sesija su ketaminu trunka apie 3 val. (2val. ir 1 val. pradinė integracija), prieš kiekvieną sesiją yra matuojamas ir monitoruojamas kraujospūdis. Naudojami specialūs klausimynai skirti psichologiniam įsivertinimui prieš ir po KAP sesijų, sesijos atliekamos po informuoto paciento sutikimo. Platesnę informaciją apie KAP eigą gausite įvadinių NOOS INTRO konsultacijų ir atrankos metu.

    Sesija vyksta saugioje ir komfortiškoje aplinkoje, vieno ar dviejų patyrusių terapeutų (vyras ir moteris) priežiūroje, pusiau gulimoje pozicijoje uždengtomis akimis (naudojami akių raiščiai, kad būtų skatinama introspekcija) ir skambant specialiai parinktai muzikai.

    NOOS klinikoje vadovaujamės holistiniu biopsichosocialiniu modeliu - vienu metu atliekamas medikamentinis gydymas, psichologinė parama ir psichoterapinės intervencijos.

  • Per įvadines ir paruošiamąsias KAP konsultacijas, patyrę terapeutai išsamiai aptars visą gydymo procesą ir atsakys į jums rūpimus klausimus - galite pasirinkti NOOS INTRO konsultacijų laikus.

    Nedidelėmis (subanestetinėmis) terapinėmis dozėmis vartojamas ketaminas sukelia laikinus ir intensyvius sąmonės pokyčius, kurie smegenų neuronams padeda atkurti prarastas jungtis, todėl žmonės geba tarsi iš naujos perspektyvos pažvelgti į nenaudingus savo elgesio modelius ir lengviau juos keisti, gauna naujų įžvalgų, atkuria ryšį su savo kūnu, emocijomis ir aplinka. Ketamino indukuotas neuroplastiškumas praplėčia sąmoningumą ir slopina neuroninius tinklus, atsakingus už įkyrių ir trukdančių minčių atsiradimą smegenyse. Ketamino sesijos metu pacientai teigia gaunantys įžvalgų, nepatirtų emocijų, naujų mąstymo perspektyvų. Kitaip nei antidepresantai, kurie padeda suvaldyti simptomus, ketamino pagalba atliekama psichoterapija padeda išsiaiškinti pačios problemos esmę ir skatina gijimą, kad galėtumėte pasveikti.

    Ketamino sukelta išplėstosios sąmonės būsena dažnai vadinama "disociacine" t. y. yra patiriamas atsiskyrimas nuo įprasto "aš".

    Dalis klientų tai apibūdina kaip sapną, “plūduriavimą” ar gilią meditaciją . Kartais tai dar vadinama "išėjimo iš kūno ribų" pobūdžio ar psichedeline (“atveriančia protą”) patirtimi. Tokios patirtys leidžia patirti savo proto ir kūno suvokimą tarsi iš šalies. Taip pat kartais klientai patyrimus įvardina kaip “euforinius”, “raminančius” ir “mistinius”. Dauguma žmonių patiria energijos pokyčius - jaučiasi labiau nurimę arba labiau energizuoti, laikinai gali padažnėti širdies pulsas. Kartais patirtys gali būti sunkios ir sudėtingos, tačiau net ir negatyvių patirčių metu gaunamos svarbios įžvalgos. Dažniausiai išlaikoma aiški sąmonė ir atmintis. Visos ketamino sesijos vyksta gydytojo ir terapeuto priežiūroje.

    Patirtys gali būti grupuojamos į autobiografines (realūs prisiminimai), perinatalines (prisiminimai iki gimimo) arba transpersonalines (už “aš”, erdvės ir laiko ribų) kategorijas. Šios patirtys, derinamos su kryptinga psichoterapija, gali padėti klientui pamatyti savo psichologines problemas naujoje šviesoje. Padedant terapeutui visos šios patirtys yra integruojamos, siekiant padėti kurti gyvenimą, kurį yra verta gyventi.

    Svarbu paminėti, kad patirtys kiekvienos KAP sesijos metu yra unikalios, individualios ir nenuspėjamos. Plačiau apie tai kalbama pasiruošimo ir integracijos sesijų metu.

  • Mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad KAP gali būti tinkama ir veiksminga šiais atvejais:

    • Depresija (ypač gydymui atspari depresija)

    • Nerimo sutrikimai

    • Suicidinės (savižudiškos) mintys

    • Obsesinis kompulsinis sutrikimas (OKS)

    • Potrauminio streso sutrikimas (PTSD)

    • Valgymo sutrikimai

    • Mirties baimė ir nerimas sergant vėžiu ar kt. ligoms

    • Priklausomybės ir piktnaudžiavimas alkoholiu ar psichoaktyviomis medžiagomis

    Nepaisant to, kad gydymas ketaminu yra veiksminga psichikos ligų gydymo priemonė, norėtume pabrėžti, kad ji nėra universalus vaistas ir tinka ir (arba) yra veiksminga ne visiems. Todėl kiekvienas klientas, prieš pradėdamas gydymą ketaminu, turi praeiti kruopštų įvertinimo ir atrankos procesą. Mums svarbiausia, kad mūsų teikiamas gydymas visada būtų saugus ir prasmingas klientui.

  • Nors ketaminu augmentuotos terapija yra saugi daugumai žmonių, yra kai kurios sveikatos būklės, kurios gali apriboti jūsų tinkamumą KAP. Dėl to atliekame išsamų medicininį ir psichologinį įvertinimą, kad išsiaiškintume ar jums KAP yra tinkama ir saugi.

    KAP taikymo kontraindikacijos:

    • Amžius iki 18 m.

    • Nėštumas ir maitinimas krūtimi

    • Nekontroliuojama hipertenzija (didelis kraujospūdis), kai kurios kardiovaskulinės būklės

    • Nekontroliuojama hipertirozė (skydliaukės hiperfunkcija)

    • Nesenai buvusi smegenų trauma, padidėjęs smegenų kraujospūdis

    • Buvusi/esama psichozė ar šizofrenija

    • Aktyvi manija/hipomanija

    • Sunkaus laipsnio obstrukcinė miego apnėja

    • Aktyvus piktnaudžiavimas psichoaktyviosiomis medžiagomis;

  • Po KAP galimi šie pokyčiai, orientuoti į asmeninį augimą:

    • Naujas požiūris į kasdienį mąstymą ir realybę (įskaitant nusistovėjusius mąstymo, elgesio bei suvokimo modelius).

    • Pozityvesnis požiūris į sudėtingas situacijas ir gyvenimo iššūkius; didesnis atvirumas

    • Didesnis psichologinis lankstumas ir psichologinis atsparumas

    • Didesnė motyvacija siekti norimų gyvenimo būdo pokyčių.

    • Sumažėjęs neigiamų ar įkyrių minčių ir neigiamų vidinių komentarų (“vidinio kritiko”) dažnis ir (arba) intensyvumas.

    • Padidėjęs gebėjimas spręsti sudėtingas situacijas.

    • Reikšmingi savęs vertinimo, tarpasmeninių santykių ir savo vietos pasaulyje pokyčiai.

    • Padidėjęs pasitikėjimas savimi, saviveiksmingumas

    • Didesnė atjauta sau ir kitiems

    • Egzistencinio nerimo palengvėjimas

    Daugelis pacientų (apie 60%) teigiamą poveikį pajunta jau po pirmos ketamino sesijos. Kognityvinių funkcijų pagerėjimas gali prasdėti per kelias valandas po vienos ketamino sesijos, pasiekia piką po 1-3d. ir išlieka bent savaitę ar ilgiau.

  • Jei atrankos metu paaiškėtų, kad KAP jums netinka, arba KAP eigoje persigalvotumėte, galėsime jums pasiūlyti standartines, neaugmentuotas ketaminu psichoterapijos sesijas. Tai aptartume įvadinėje NOOS INTRO dalyje po psichiatrinės atrankos. Taip pat apsvarstytume ir kitus būdus pasiekti išlėstosios sąmonės būseną, be medikamentų, pvz., Holotropinio kvėpavimo metodas (pagal Stanislavą Grofą).

  • Detalią instrukciją kaip fiziškai ir psichologiškai pasiruošti KAP sesijoms jūs gausite paruošiamųjų konsultacijų metu po atrankos.

    Po ketamino terapijos saugumo sumetimais jūs negalėsite 12 val. vairuoti ar valdyti mechanizmų.

  • Ketaminas didina smegenų neuroplastiškumą ir atsiveria naujų mokymosi “galimybių langas”. Kadangi žmonėms būna lengviau pamatyti savo problemas kitoje šviesoje, įžvelgti ir įgauti naujų perspektyvų, tai palengvina psichoterapiją. Dėl šios priežasties ketaminu augmentuota psichoterapija (KAP) gali padėti žmonėms išsivaduoti iš sunkumų, lengviau įsisąvinant naujus ir lankstesnius mąstymo bei elgesio būdus.

    • Saugi ir legali terapija: Ketaminas yra legalus ir saugus vaistas, seniai naudojamas medicinoje. Mūsų terapeutai yra puikiai apmokyti dirbti su ketaminu. Galimas šalutinis poveikis yra nežymus ir lengvai valdomas.

    • Moksliškai įrodyta terapija: Klinikinių tyrimų duomenys rodo 70-80% KAP efektyvumą gydant standartiniam gydymui atsparias būkles (depresija, nerimo sutrikimai, potrauminis streso sutrikimas, priklausomybės ir kt.).

    • Greitas veikimas ir ilgalaikiai rezultatai: Ketamino antidepresinis poveikis pasireiškia jau po 12-24val., todėl kitaip nei gydant antidepresantais nereikia laukti 4-8 savaičių, kol pasireiškia poveikis (ir spręsti dėl jų tinkamumo). Po mūsų gydymo klientams ilgam sumažėja depresijos ir nerimo simptomai. Daugelis mūsų klientų teigia, kad baigę mūsų terapijos programą jaučia didesnę prasmę ir gyvenimo pilnatvę, patiria asmeninį augimą.

    • Individualus ir palaikantis požiūris: Mes tikime jūsų vidiniu gebėjimu gyti ir vertiname jus kaip vientisą, įvairiapusišką asmenybę. Todėl savo moksliškai pagrįstą protokolą individualizuojame, kad sukurtume programą, geriausiai atitinkančią jūsų unikalius poreikius ir norimus rezultatus. Jūs turite tai, ko jums reikia, ir mes kartu tai surasime.

    • Medicinos ir psichikos sveikatos ekspertai: Mūsų terapeutai yra savo sričių ekspertai, nuolat gilinantys savo žinias ir praktiką tarptautiniu ir vietiniu lygmeniu, turintys asmenines išplėstosios sąmonės būsenų patirtis. Mes dirbame kaip komanda, kad galėtume padėti jums gydymo metu, sutelkdami individualią paramą ir priežiūrą.

    Norint išlaikyti gydymo teikiamą naudą, svarbu terapijos metu įgytas naujas žinias ir įžvalgas praktiškai pritaikyti kasdieniame gyvenime. Terapeutas padės jums tai padaryti integracijos sesijų metu.

  • Maksimaliam ketamino ir psichoterapijos poveikiui pasiekti, mes rekomenduojame 4 savaičių NOOS MOON programą - tokiu būdu bus ilgam atkuriamos naujos nervinės ląstelės, todėl simptomai gali pagerėti ilgam. Po tokios mėnesio trukmės gydymo programos, dauguma pacientų periodiškai pakartoja vienkartines KAP sesijas (NOOS BOOST) (1-2 kartus per 6-12 mėn.), arba daugiau gydymo ketaminu jiems neprireikia. Pakartotinės ketamino dozės palaiko padidėjusį sinapsinį plastiškumą. Kartais užtenka ir vienos pradinės (NOOS ONE) sesijos, kad pasijaustų teigiamas ilgesnis poveikis.

    Po ketamino terapijos yra padidėjęs neuroplastiškumas, todėl būna lengviau įsitraukti į psichoterapijos sesijas. Todėl rekomenduojame toliau tęsti psichoterapines (neaugmentuotas) sesijas, tam, kad geriau užtvirtinti naujus mąstymo, suvokimo ir elgesio modelius ir pasiekti galutinį pasveikimą.

    Bendra gydymo trukmė priklauso nuo kiekvieno asmens unikalių savybių, simptomatikos, atsako į gydymą ir galimybių, todėl KAP gydymas bus planuojamas atsižvelgiant į kiekvieną atvejį individualiai.

    Įvadinių konsultacijų metu ir vertinant atsaką į gydymą, aptarsime jums tinkamiausą planą.

  • Šiuo metu pats gydymas ketaminu nėra kompensuojamas, tačiau gali būti kompensuojamos KAP psichoterapinės sesijos - kiekvienu atveju individualiai aptarsime jums palankiausias KAP apmokėjimo galimybes.

  • KAP unikali tuo, kad norint pilnai panaudoti ketamino terapinį poveikį, būtina derinti įvairius terapinius metodus skirtingose terapijos fazėse.

    • Paruošimo ir integracijos fazėse mes taikome šiuolaikines įrodymais grįstas psichoterapijos metodikas ir modelius: atida (mindfulness) grįsta terapija, klasikine ir į procesus orientuota kognityvinė elgesio terapija (KET), priėmimo ir įsipareigojimo (“acceptance & commitment therapy”, ACT), trumpa į sprendimus orientuota terapija, dialektinė elgesio terapija (DBT), motyvuojantis interviu, į kūną orientuotos terapijos ir kt.

    • “Atsivėrimo” - gydymo ketaminu fazėje laikomės transpersonalinės, holotropinės (S.Grof) bei nedirektyvios į klientą orientuotos terapinės pozicijos (C.Rogers). Taip pat esame atviri senųjų tradicijų praktikų elementams, antropologo J.Campbell’o ir K.G.Jungo idėjoms.

    Mes apjungiame intensyvias ketamino sesijas su šiuolaikinėmis atidos (mindfulness), atjautos (compassion) metodikomis ir personalizuotomis integracinėmis psichoterapijos sesijomis, taip sukurdami holistinį gydymo metodą, kuris gydo įvairiais lygmenimis.

  • KAP integracija yra neįprastų patirčių bei įžvalgų integracija į gyvenimą, tos patirties įprasminimas ir teigiamų pokyčių skatinimas (augimas). Tai tarsi įvairių dalių sujungimas į visumą, vientisumo pasiekimas.

    Psichoterapinė integracija yra būtina, tam kad gautumėte daugiausia naudos iš ketaminu augmentuotos terapijos; po kiekvienos ketamino sesijos vyksta integracijos sesija, kurią papildo sekančios sesijos. Integracijos sesijų metu yra efektyviausiai panaudojamos neuroplastiškumo galimybės. Integracija taip pat reikšmingai pailgina gydomąjį ketamino poveikį, kuris kitaip būtų trumpas.

    Mūsų specialistai yra baigę tarptautinius psichoterapinės KAP integracijos mokymus ir užtikrins geriausią įmanomą rezultatą.

  • Kaip ir kiekvienas vaistas, ketaminas gali sukelti potencialius nepageidaujamus reiškinius, kurie yra laikini ir paprastai praeina pasibaigus vaisto poveikiui. Psichikos ligų gydymui ketaminas naudojamas žymiai mažesnėmis (subanestetinėmis) dozėmis nei anesteziologijoje, todėl pašaliniai poveikiai yra mažiau išreikšti:

    • Laikinai sutrikusi pusiausvyra ir koordinacija

    • Mieguistumo, protinio sumišimo jausmas, neaiški kalba, kūno dalių aptirpimas

    • Pakitęs regos, klausos ir lietimo suvokimas

    • Atsiskyrimo ar disociacijos nuo įprasto savęs suvokimo (“aš”) jausmas

    • Padidėjęs nerimas, išgąstis, pykinimas ar vėmimas.

    • Laikinas kraujospūdžio padidėjimas

    • Laikinas širdies ritmo pokytis (padažnėjimas/sulėtėjimas)

    Kartais (ypač pirmos sesijos metu) iš pradžių gali kilti nerimas, kuris vėliau praeis, ir šalia esantis terapeutas visada padės jums su tuo susitvarkyti. KAP sesijos metu jūs būsite atidžiai stebimi, taip pat po KAP sesijos galėsite palikti kliniką tik pilnai atsigavę po vaisto poveikio (jus turės paimti lydintis asmuo arba turėsite išsikviesti taksi; po ketamino 12 val. negalėsite vairuoti ar valdyti mechanizmų).

  • Ketaminas yra kontroliuojama psichoaktyvi medžiaga, kuriai taikomos III sąrašo taisyklės pagal 1970 m. Kontroliuojamų medžiagų įstatymą ir yra neparduodama vaistinėse.

    Ketamino, kaip ir daugumos kontroliuojamų vaistų, kurie paprastai vartojami medicinoje, vartojimas pramoginiais tikslais (savarankiškas vartojimas, be priežiūros, nekontroliuojamas, didelės dozės, greitas ir dažnas vartojimas) gali didinti priklausomybės ir priklausomybės riziką.

    Priklausomybės potencialas ketaminui yra žymiai mažesnis nei kofeino, alkoholio, nikotino ar bendzodiazepinų.

    Naudojant mažesnes, kontroliuojamas, retai skiriamas klinikines dozes, priklausomybės (tolerancijos ir fizinių abstinencijos simptomų) rizika yra labai maža. Klinikinėje praktikoje, atsižvelgiant į ribotą prieinamumą, psichoedukaciją apie atsakingą vartojimą ir atidžią stebėseną, piktnaudžiavimo ketaminu ir jo vartojimo problemos nėra būdingos.

    Ketaminas, naudojamas mažomis terapinėmis dozėmis, terapinėje aplinkoje, kartu su gydymo intencijomis, psichoterapiniu paruošimu ir patirčių integracija, paprastai priklausomybės nesukelia. Šis vaistas yra tik laikinas įrankis, intensyvių KAP sesijų metu galintis padėti pažadinti savo vidinę gijimo galią (“Noos”) ir daugiau nereikalingas.

    Gydymo KAP metu atidžiai stebime bet kokią riziką, susijusią su mažai tikėtina priklausomybe.

    Todėl yra labai svarbu, kad gydymą ketaminu atliktų apie šį gydymo metodą ketaminą nusimanantys specialistai, turintys gydytojo ir psichoterapeuto kvalifikacijas bei baigę KAP praktinius mokymus.

Sveikimas neprivalo būti ilgas ir varginantis